laupäev, 14. mai 2022

Maikuu lugemissoovitus

 

Catherine Cookson. „Daam minu vasakul käel“ (Perioodika, 2000)

216 lk

Hinnatud kirjaniku Catherine Cooksoni teos „Daam minu vasakul käel“ jutustab kaasahaarava loo kaheaastaselt orvuks jäänud Alison Readist, kes pärast oma kalli onu surma taas üksi jäänuna asub elama onu sõbra, kogenud antiigikaupmehe, Paul Aylmeri juurde. Alisonist, keda onu mööblit tundma õpetas ja kes juba lapsena lugematutest oksjonitest osa võttis, saab antiigiäris Paulile suur abiline.

Aastaid hiljem annab Paul noorele naisele järjekordse tööülesande, milleks on  Beacon Ride’i häärberi sisustuse hindamine.  Neiu külaskäik häärberi tõrksate elanike juurde kergitab saladuseloori mitmetelt minevikusaladustelt, mille osas Paul hea meelega selgitusi jagada ei sooviks. Alisoni meelehärmiks puudutab üks neist saladustest mehe endist kihlatut, kes üle mitmete aastate taas silmapiirile ilmub, et mehega suhted uuesti üles soojendada. Kartes, et tema senine rahumeelne elu Pauli majas võib kokku variseda, otsustab Alison, et peab kiiremas korras midagi ette võtma.

Cookson, kelle raamatutegelastele on alati lihtne kaasa elada, pakub oma lugejatele antud raamatu näol võrdses koguses põnevust ja romantikat.Kaia Raudsepp. „Kui ainult“ (Varrak, 2022)

232 lk

Kaia Raudsepa kolmas noorteromaan „Kui ainult“ on lugu igatsusest ja leinast, mis paneb mõtisklema elu hapruse ja selle üle,  kas ja kuidas on võimalik pärast lähedase inimese kaotust eluga edasi minna. 

Helena on kaheksateistkümneaastane muretu teismeline, kelle elu pärast saatuslikku juulikuu ööd pöördumatult muutub. Imekombel rängast autoõnnetusest eluga pääsenuna, soovib Helena siiski, et oleks hukkunud, sest just selline saatus tabas tema parimat sõbrannat Mariani. Valu kalli inimese kaotuse üle muudab veelgi talumatumaks neiu lõppematud enesesüüdistused ja usk, et just tema oleks pidanud Mariani asemel surema. Sama leiab ka Mariani perekond, kes usub, et Helenata oleks Marian veel elus.

Ajutist, kuid kesist leevendust pakuvad iganädalased peod ja rohke kogus alkoholi, mis peojärgsetel hommikutel Helena süütunnet veelgi süvendavad. Positiivsust toob tüdruku ellu armumine täiesti ootamatusse inimesse. Hoolimata paljulubavast suhte algusest, seisab noorte teel takistusi, mis panevad nende suhte tõsiselt proovile ning mille ületamine näib võimatuna.

„Kui ainult“ on tänuväärne noorteromaan, mille leinatemaatika käsitlus on puhuti rusuv, kuid realistlik. Helena läbib leina erinevaid faase, mille hulka kuuluvad näiteks šokk ja viha, kuid muuhulgas ka paratamatusega leppimine. Ehk annab „Kui ainult“ sarnases olukorras olevale noorele lootust, et kuigi lähedase surmaga leppimine on pikk ja valulik protsess, on edasiliikumine siiski võimalik ja koguni vajalik. Lisaks juhib romaan tähelepanu joobeseisundis autojuhtimise ohtlikkusele, millest ikka ja jälle räägitakse, kuid mille teadvustamiseni inimesed, sealhulgas noored, alati ei jõua.Dr Jo Lewis. „Kuidas kassid mõtlevad. Mõistev omanik – õnnelik kass“ (Koolibri, 2022)

192 lk

Dr Jo Lewis – tunnustatud Briti kassiekspert ja loomakliiniku juhataja – on õppinud kasse tundma üle 25 aasta. Toetudes loomade käitumispsühholoogia uusimatele uuringutele, annab Lewis kasulikku nõu nii kogenud kassiomanikele kui ka neile, kes on mõelnud endale kassi koduloomaks võtta.  

Kassid lummavad inimesi oma isepäisuse ja graatsiaga, kuid vahel võtab lemmiku kummaline käitumine ka kõige suurema kassisõbra kukalt kratsima. Iga tubli kassiomanik annab endast parima, et tema neljajalgne sõbrake ennast rahulolevana tunneks, kuid vahel võib paratamatult tekkida olukord, kui lemmik oma peremeest pättuse või äkilise reageeringuga pahandab. Kuidas siis luua harmooniline õhkkond nii oma lemmiku kui ka enda jaoks?

Raamatus jagab Dr Jo Lewis asjatundlikku nõu ja õpetab lugejat kassi kehakeelt lugema, et aidata peremehel oma looma veelgi paremini mõista. Lisaks annab Lewis nõu, kuidas kassi parimal viisil erinevate elumuutuste (kolimine, uue kassi kojutoomine jne) korral toetada, et loom saaks olla enesekindel ja rahulolev. Raamatu sisu on edasi antud lühikeste peatükkidena, mis oma lihtsalt mõistetava ja liigsest teaduslikkusest hoiduva sisuga lugejat liialt ei väsita. Iga peatükki illustreerivad erinevad pildid ja selgitavad joonised, mis lugemise veelgi mõnusamaks muudavad.   

„Kuidas kassid mõtlevad“ aitab kassisõbral heita pilk nende armsate neljakäpaliste varjatud mõttemaailmale. Loomad on oma käitumises siirad ja seda on ka kassid, kelle omapära paremini mõistes, saab loomasõber neile täisväärtuslikku elukeskkonda pakkuda. Ka Dr Jo Lewis on öelnud: „Olgem ausad – me kõik räägime oma kassidega, kuid peaksime rohkem „kuulama“, mis neil meile öelda on.“.

Samas sarjas on varem ilmunud Hannah Molloy „Kuidas koerad mõtlevad“.


Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar